ELEKTROS VARIKLIAI. Viena pagrindinių elektros pavarų sudėtinių dalių yra elektros variklis, atliekantis sukamąjį ar tiesinį judesį. Seniau dėl tiesinių charakteristikų ir paprasto valdymo reguliuojamosiose pavarose buvo naudojami nuolatinės srovės varikliai, šiuo metu juos visiškai pakeitė dažninės asinchroninės pavaros. Elektros variklių klasifikacija pateikta paveiksle.
Nuolatinės srovės varikliai
Nuolatinės srovės (NS) varikliai vis rečiau naudojami pramonėje, tačiau be jų neapsieinama įvairių autonominių transporto priemonių (automobilių, lėktuvų), nešiojamosios elektronikos įrenginių gamyboje, taip pat robotų technikos srityje ir t. t. Kaip ir visos rotacinės mašinos, NS varikliai susideda iš dviejų pagrindinių dalių – statoriaus ir rotoriaus. Įprastinės konstrukcijos NS variklis pavaizduotas NSv.2 paveiksle, NS variklio su diskiniu rotoriumi konstrukcija – NSv.3 paveiksle, NS variklių klasifikacija pagal žadinimo tipą – NSv.1 paveiksle. Nepriklausomojo žadinimo atveju žadinimo apvija maitinama iš atskiro nuolatinės srovės šaltinio. Žadinimo apvijas galima pakeisti nuolatiniais magnetais.
NS variklio matematinis modelis sudaromas pagal inkaro ir žadinimo sistemų atstojamąsias schemas (NSv.4 pav.).
Asinchroniniai varikliai
Paprastos konstrukcijos ir gana patikimi asinchroniniai varikliai yra plačiai paplitę; trifaziai dažniausiai naudojami pramonėje, o vienfaziai – ir pramonėje, ir buityje. Dalis šių variklių, kai nereikia reguliuoti greičio, yra jungiami tiesiogiai į tinklą, kiti naudojami dažninėse elektros pavarose. Atpigus galios ir valdymo elektronikai, tokias pavaras pradėta naudoti dažniau nei NS elektros pavaras ir beveik visur, kur reikalingas greičio ar momento reguliavimas. Kaip ir NS variklis, asinchroninis variklis susideda iš dviejų pagrindinių dalių – statoriaus ir rotoriaus (AV.6 pav.). AV.7 paveiksle pavaizduotas trifazio asinchroninio variklio modelis, magnetinės indukcijos vektoriai, statoriaus sužadinto magnetinio lauko indukcijos linijos.
Variklio pajungimas (Reversas): https://youtu.be/OVvEuiGTZrM