Pn. Kov 29th, 2024

Signalizacijos montavimas

Signalizacijos montavimas

Vienas iš patalpų ar teritorijų apsaugos būdų – signalizacija. Signalizacija yra vienas iš populiariausių pasirinkimų. Montuojant signalizaciją atkreiptinas dėmesys:

  1. Signalizacija yra viena iš funkcionaliausių apsaugos sistemų, kuri gali užtikrinti, kad sauga bus ypač aukšto lygmens.
  2. Tuo pačiu jos montavimas nereikalauja labai daug laiko. Apsaugos įrengimu pasirūpina profesionaliai tuo užsiimančios įmonės ar privatūs asmenys. Dažniausiai montuotojai gali pasiūlyti ir įrangą.
  3. Iškilus problemos – signalizacija suveiks ir apie tai informuos suinteresuotus asmenis arba galima pasirinkti galimybę, kur į suveikimo signalus reaguos apsaugos įmonės.

Apsaugos sistemos, pasirinktos saugos įmonės užtikrina, kad gyvenimas namuose, darbas įmonėse bus saugus. Tačiau tuo pačiu reikia pasirinkti įmones, kurios tinkamai sumontuos saugos sistemas, įmones, kurios kokybiškai užtikrins reagavimą į saugos sistemos suveikimus it tt.. Lietuvoje apsaugos paslaugų ir saugos sistemų įrengimo įmonių yra platus pasirinkimas – susidėliokite kriterijus ir pasirinkite teisingai.

· Įvertinkite, už kokią pinigų sumą yra suteikiamos paslaugos. Paskaičiuokite, kiek galite sau leisti ir pasirinkite įmonę, kurios pasiūlymai patenkina Jūsų poreikius.

· Pasižiūrėkite, kokio pobūdžio apsaugos sistemos yra teikiamos.

· Jeigu Jums reikalinga signalizacija – įvertinkite, kieno gamybos signalizacija montuojama.

Žinoma, signalizacija nėra vienintelis būdas apsaugoti savo namus. Reikia visapusiškai palyginti skirtingus apsaugos būdus ir pasirūpinti, kad apsauga būtų tenkinanti saugumo poreikius. Apsaugos sistemos kaina gali kiek gąsdinti, tačiau tai užtikrins, namų (patalpų) saugumą.

Signalizacijos DSC montavimas

Įrenginys turi būti įrengtas ribotos prieigos vietoje.

Įrenginys turi būti jungiamas prie elektros tinklo su apsauginiu įžeminimu. Tinklo fazinis laidas yra rudos (juodos) spalvos (žymimas L), nulinis laidas yra mėlynos spalvos (žymimas N), apsauginis įžeminimo laidas – geltonos spalvos su išilgu žaliu brūkšniu (žymimas PE). 230 V įtampos dvigubos izoliacijos maitinimo kabelio laidų skerspjūvio plotas turi būti ne mažesnis kaip 0,75 mm.

Įrenginys maitinamas iš dviejų šaltinių: pagrindinio ir rezervinio.
Pagrindinis maitinimo šaltinis yra galios transformatorius, kurio: pirminė apvija~230V, 50Hz, antrinė apvija~20V, 1.5A, 50Hz.
Rezervinis maitinimo šaltinis yra 12V, 7Ah/20HR talpos įkraunama rūgštinė akumuliatorių baterija hermetiškame korpuse.

Pastatų apsaugos sistema atitinka LST EN 60950-1 saugos reikalavimus.
Kiekvienas aukščiau nurodytas maitinimo šaltinis privalo atitikti LST EN 60950-1 saugos reikalavimus.
Visi prie sistemos jungiami prietaisai (sirenos, jutikliai, programavimui skirti kompiuteriai ir kiti) turi atitikti LST EN 60950-1 saugos reikalavimus.

Dėl apsaugos nuo viršsrovių, trumpųjų jungimų ir įžeminimo gedimų kintamosios srovės elektros tinklo grandinėje turi būti įrengtas papildomas automatinis dvipolis atjungimo įtaisas.
Atjungimo įtaiso kontaktų skiriamasis tarpas turi būti ne mažesnis kaip 3 mm, vardinė srovė turi būti 0,5A–2A ribose.
Atjungimo įtaisas turi būti arti sistemos dėžės ir lengvai prieinamas.

Automatinio dvipolio atjungimo įtaiso ir maitinimo kabelio prijungimo schema

Pagal schemą dėžutėje pradedame rinkti signalizacijos elementus, transformatorių, centralę ir kt… Mėlyni (spalva gali būti ir kitokia) transformatoriaus laidai eina į centralę (AC). Raudoni sujungiami su 220 (nuotrauka).

Judesio daviklis

Judesio daviklis. Jungiami 6 laidai: T2, T1 – geltonas ir baltas, NC, C – mėlynas ir žalias. Vienas jų turi eiti per varžą (? būna kartu su centrale), + ir – atitinkamai raudonas ir juodas.

Jutiklis | SignalizacijaSignalizacijos įrengimas

Kitas laido galas jungiasi prie centralės: geltonas ir baltas yra tamperio.

Antisabotažinis kontaktas (tamperis) yra visuose signalizacijos įtaisuose. Jis apsaugo signalizacijos
įtaisus nuo sąmoningo sugadinimo. Kontaktas formuoja signalą, kai atidaromas signalizacijos įtaiso
korpusas.

Juos reikia jungti nuosekliai visai grandinei, o po to prie centralės. Nuoselkiai, tai kai pirmo davilkio geltonas jungiamas prie antro balto, antro geltonas – prie trečio balto ir t.t. kol lieka paskutinio geltonas ir pirmo baltas. Raudonas ir juodas jungiami į centralės AUX + ir -. Žalias ir mėlynas į Z1 ir COM, Z2 ir com, … Kiekvienas jungiamas į atskirą. Tokiu atveju kiekvieną galima bus atskirai įjungti, išjungti, perprogramuoti.

Sirena

Sirena taip pat turi 6 jungtis. S – žalais, L – mėlynas, GND – juodas, Vdd – raudonas, SAV geltonas ir baltas. Geltonas ir baltas laidai yra tamperis. Jo paskirtis kaip ir davikliuose. Centralėje raudoną į BELL+, juodą į AUX-. Sireną reikėjo jungti per 12 V rėlę.

Sirena | SignalizacijaSignalizacija | Sirena DSC

Juodas ir raudonas eina į BELL, o vienas juodas (gali būti ir raudonas) į AUX. Sirenos žalią ir mėlyną susukame kartu ir jungiame prie vieno iš dviejų likusių. Jei prie vieno pridėjus sirena rėkia – reiškia reikia prie kito.

Pultas

Pultas arba klaviatūra. Jo pagalba viskas programuojama, išjungiama ar įjungiama signalizacija. Jungiami 4 laidai: raudonas (R), juodas (B), geltonas (Y), žalias (G). Atitinkamai šie laidai jungiami centralėje į RED, BLK, YEL, GRN.

Dėžutėje atsirado akumuliatorius. Jo laidų su kitais tikrai nesumaišysite.

Pavyzdinis medžiagų sąrašas namui

  1. Kabelis 6×0.22, varinis, alavuotas – 200 m. Čia jau pagal namą skaičiuoti reikia. Man tiek turėtų pakakti. Kiekvieną daviklį jungsiu atskirai (išskyrus dvejas duris, kurios tam pačiam kambary). Tokiu atveju galėsiu suprogramuoti viską kaip tik pageidausiu.
  2. Priešgaisrinis kabelis 4×0.8 – 100 m. Šitas kabelis atsparesnis karščiui. Jis skirtas priešgaisriniams jutikliams.
  3. Lauko sirena. Svarbu, kad garsiai rėktų 🙂 Viduje nestatysiu, nes jei netyčia suveiktų naktį, tikrai nenoriu gauti širdies smūgį. Lauko sirena, pasirodo, turi apsaugą nuo jos nuplėšimo.
  4. Procesorius (8-64). Arba centrale vadina dar. Viena brangiausių dalių signalizacijoje. 8 zonų, bet gali būti išplėsta iki 64.
  5. Modulis (išplėtimo 8). Man reikalingos bus 16 zonų: 8 centralė turi ir dar tiek išplėtimo modulis. Jei kada pritrūktų – dar papildomą modulį prisiperku ir turiu daugiau.
  6. Korpusas centralei su transformatorium. Kitaip sakant dėžutė. Ją geriausia montuoti sunkiai pasiekiamoje ir sunkiai matomoje vietoje.
  7. Akumuliatorius. Jei kartais dings elektra ar ją atjungs – akumuliatorius laiko apie parą.
  8. Klaviatūra su LCD ekranu. Viena brangiausių dalių. Yra be ekranų pigesnių, yra brangesnių, su daugiau patogumo vartotojui. Jos pagalba įjungsite-išjungsite signalizaciją ir, žinoma, programuosite zonas.
  9. Judesio jutikliai – 11 vnt. Kiekvienoje zonoje su langais ar durimis po vieną.
  10. Magnetiniai kontaktai įleidžiami – 6 vnt. Į kiekvienas duris. Į langus nebūtina.

Pastabos savo įrašui aukščiau:

Transformatoriaus laidai, einantys į centralę, nebūtinai bus mėlyni. Antru atveju jie buvo geltoni. Du vienos spalvos laidai jungiami į centralę.
Sirena. Apie ją šiek tiek išsamiau. Pirmuoju atveju jungiau per rėlę, o antru – ne. Tereikia teisingai sudėlioti jumperiukus (nežinau kaip lietuviškai). Sirena buvo maitinama minusu, o tam jumperiukai uždedami taip: PS+ L- S-. Patikrinti ar gerai sujungta galima atjungus žalią (S), mėlyną (L) laidus ir užtrumpinus GND su S. Jei suveikia – viskas gerai.
Dalykas, kurio nerašiau apie daviklius. Jei sujungiate kelis daviklius vienu laidu, tai jie jungiami nuosekliai. Visoje grandinėje dedama tik viena varža tolimiausiame taške.

Programavimas

Yra du kodai: Master ir Installer. Pirmasis skirtas nustatymams, antrasis programavimui.

Gamyklinis Master kodas yra 1234, o Installer 5555. Abu kodus reikia pasikeisti. Su gamykliniu nepakeistu Master kodu galima išjungti signalizaciją.

Programavimas:

*8 (Master) arba *5 (Installer)
Slaptažodis
Sekcija

1. Sistemų laikai. *8 Master 005 01 Laikas1 Laikas2 Laikas3. Pavyzdys: *8 1234 005 01 020 025 030. Jei tai būtų žodžiais, tai skambėtų taip: žvaigždutė, aštuoni, vienas du trys keturi (Master kodas), nulis nulis penki (sistemos laiko sekcija), nulis vienas (zona, kurios laikus nustatome), nulis du nulis (dvidešimt sekundžių įėjimo laikas 1), nulis du penki (dvidešimt penkios sekundės įėjimo laikas 2), nulis trys nulis (trisdešimt sekundžių išėjimo laikas). Įėjimo laikas 2 gali būti naudojamas tada, kai teritorija paskirstoma dalimis.

2. Zonų nustatymai. Šiaip pradžioje viską priskirdavau pirmai zonai, o tai reiškia, kad bet kur atidarius duris, ar sujudėjus, bus skirta 20 sekundžių iki įsijungiant signalizacijai (taip suprogramavome 1 daly). Iš tiesų reiktų duris (magnetukus) programuoti 01 zonai, judesio daviklius 04 zonai, o tamperius 09 zonai. Tada bus taip: jei kažkas sujudės, o durys nebus prieš tai atidarytos, sirena suveiks iškart. Jei atsidarysite judesio daviklį, sirena ar nutrauksite jų laidus, signalizacija suveiks iškart. Tarkim turime paeiliui sujungtus Duris, Duris, Judesio daviklį, Sirenos tamperis. Apie programavimą: *8 Master 001 01 01 04 09. Čia suprogramavome 1 teritorijai (neskaidome jų) abejas duris priskiriame 01 zonai, judesio daviklį 04 ir sirenos tamperį 09.

3. Nustatome laiką. Galbūt reikėjo pradėti nuo to 🙂 Pati pradžia: *6 Master 1 hh mm MM DD YY #. hh – valandos 00-24, mm – minutės 00-59, MM – mėnuo 01-12, DD – diena 01-31, YY – metai.

4. Gedimai. *2. Paspaudus užsidega atitinkama lemputė ar ekrane parašomas numeris. Gedimų sąrašą rasite signalizacijos popieriuose. Pasakysiu tik tiek, kad jei užsidega 1, reikia dar kart paspausti 1 ir parašys kitą skaičių. Įprastai būna taip, kad pradžioje užsidega 3. Tokiu atveju reikia išjungti telefono liniją (t.y. nurodyti, kad mes jos neturime). *8 Master 015 7
Vartotojai. *5 Master Vartotojas Kodas. Pvz.: *5 Master 01 4444 02 6666 … Ištrynimui vietoj kodo spaudžiame *. 40-as Vartotojas yra Master kodas.

5. Durų skambutis. Galima padaryti taip, kad atidarius duris (01 zona) supypsėtų klaviatūra. Įjungti ir išjungti galima paspaudus *4

Naudingi patarimai:

Valdymo skydelio gamyklinių parametrų atstatymas

Norėdami iš naujo nustatyti gamyklinius valdymo skydelio nustatymus, atlikite šiuos veiksmus:

  1. Išjunkite centralės maitinimą (tinklą ir akumuliatorių)
  2. Sumontuokite trumpiklį tarp centralės plokštės gnybtų Z1 ir PGM1 (atjunkite visus kitus laidus nuo šių gnybtų)
  3. Įjunkite tinklo (230 V) maitinimą (be akumuliatoriaus) į valdymo skydelį maždaug 10 sekundžių (arba tris kartus pipsės).
  4. Išjunkite valdymo pulto maitinimą ir nuimkite trumpiklį tarp Z1 ir PGM1.
  5. Įjunkite maitinimą valdymo skydelyje.


uir.lt homepage